
Klejner hører juleforberedelserne til, men hvor kommer julebukken ind i billedet? Det bliver vi forhåbentligt klogere på, når vi til dette fredagsmøde fokuserer på julens traditioner, både de nye og de gamle.
Vi skal høre en julefortælling og synge julesange og julesalmer sammen. Derefter står den på gløggsmagning med både rød og hvid gløgg. Hertil serveres sognepræstens egen gløggmix, bestående af gojibær og mandler, der har ligget i krydderlage.
Vi runder dagen af med pakkeleg. Deltagerne opfordres til at medbringe en pakke, som skal indgå i en fælles pakkeleg efter de gældende regler med terninger. Kirken stiller et mindre antal pakker til rådighed for de deltagere, der ikke selv har medbragt en pakke.