De ni læsninger den 20. december kl. 19.30

Julen nærmer sig – og det markerer vi igen i år med den stemningsfulde musikgudstjeneste De ni læsninger.

Musikgudstjenesten veksler mellem engelske Christmas Carols, sunget af Jesuskirkens Kor under ledelse af Sven Verner Olsen, og Bibellæsninger, som lægger op til julen, ved kirkens præster og medlemmer af vores menighedsråd.

Traditionen for Nine Lessons and Carols stammer fra England, hvor man siden 1918 har fejret gudstjenesten hvert år i King’s College Chapel i Cambridge. Traditionen har gennem årene bredt sig til resten af verdenen og dermed også til Danmark, hvor den kan opleves i mange kirker rundt om i landet – og altså også i Jesuskirken.

Udover læsningerne og korets opførelse af de mange smukke Christmas Carols, synger vi også julen ind sammen med fællessalmer.

Musikgudstjenesten varer en times tid – og der er gratis adgang.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Få Jesuskirkens nyhedsbrev

Få Jesuskirkens nyhedsbrev